Inscenizacja Bitwy pod Cedynią była głównym punktem Festiwalu Oręża Polskiego.
Pokaz historyczny przygotował Pan Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, który był scenarzystą i reżyserem jednocześnie zaś narratorem był Marcin Hetman.W inscenizacji brało udział 5 grup rekonstrukcyjnych:
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski
Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej
Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach
Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej
Teraz trochę z historii…
24 czerwca 972 roku pod Cedynią, u ujścia Odry, doszło do zwycięskiej bitwy między wojskami margrabiego Hodona a siłami księcia Mieszka I.
Mieszko I razem ze swoim bratem Czciborem (dowódcą wojsk polskich) urządzili zasadzkę, której wojska Hodona wogóle się nie spodziewały. Podzielił wojska na trzy części: sam dowodził wojskami, które jako pierwsze zastąpiły Niemcom drogę, a pod wodzą Czcibora pozostawił silne odwody z dwóch boków. Margrabia Hodon znalazł się w pułapce. Rozpoczęła się rzeź. Z okrążenia udało się wydostać jedynie garstce rycerzy z Hodonem i Zygfrydem na czele, którzy ostatkiem sił przeprawili się na lewy brzeg Odry.
A u nas choć teren inny i wojska ciut mniej, jak miało to miejsce wtedy, tak i podczas naszej inscenizacji zwycięstwo odniósł Mieszko ze swoimi wojami.
Poniżej kilka zdjęć.