Festiwal Oręża Polskiego 2021

Dowiedź się jak wyglądał Festiwal

Festiwal Oręża Polskiego 2021
15 sierpnia A.D. 2021
nad Zalewem Janowskim

Opowiem wam, jak to roku zeszłego z tym Festiwalem było:
Dnia owego, prawie li o brzasku, grupy rekonstukcyji historycznej przybyłe na plac festiwalowy obozowiska swe dla widzów otwarły.
A było ich wiele:

- Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej

- Drużyna Grodu Sutiejsk

- Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

- Zamojskie Bractwo Rycerskie

- Stowarzyszenie Turystyka z Pasją

- Stowarzyszenie Chorągwi Zamku w Zawieprzycach

- Stowarzyszenie Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej

- Członkom Fundacji Banici Zamojscy

- Konecka Grupa Powstańcza 1863

- Grot Oddział Powstańczy

- Stowarzyszenie Historyczne Ćwieki ze Starościna

- GRH 60 Zamojski Pułk Piechoty

- GRH im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze

- GRH Zakłady Południowe ze Stalowej Woli

- GRH WIR z Biłgoraja

- Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

Wojsko współczesne obecnością swą nas zaszczyciło. Przywieźli byli, by nam pokazać sprzęt swój, a i strzelnicę, by każdy mógł strzelania popróbować.
- 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana
- 25 Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty
I wszyscy oni, o godzinie wpół do czternastej uroczystym przemarszem swe piękne stroje i wszelkie inne atrybuty zaprezentowali i swą obecność zaznaczyli.
Kiedy już do swych obozowisk wrócić zdążyli, wystrzał armatni oznajmił wszem i wobec, iż Festiwal Oręża Polskiego w roku Pańskim 2021 czas zaczynać. Wielu znamienitych gości przybyło by wszystko to oglądać i swą obecnością Festiwal uświetnić, a do zgromadzonych, prócz gospodarza naszego Starosty Janowskiego Artura Pizonia przemawiać raczyli:
- Poseł na Sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Jerzy Bielecki
- Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik
- w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego Józef Wieleba – Członek Zarządu Powiatu w Janowie Lubelskim
Tuż przed trzecią godziną gwar się jakiś na placu bitewnym objawił. Toż to inscenizacyja wielkiej bitwy pod Chocimiem. Jak historyja głosi w roku Pańskim 1621 nasz Hetman Wielki Litewski Jan Karol Chodkiewicz zwyciężył i niemożebnie armii tureckiej i samemu sułtanowi Osmanowi II skórę złoił.
W dniu inscenizacyji wojska nasze dzielnie do boju stanęły, byli piechurzy i armaty i husaria co swą potęgą wroga do szewskiej pasyji doprowadzała. W końcu, w zgodzie z podaniem Nasi zwycięstwo odnieśli.
Wszyscy co to zobaczyli, z wrażenia wyjść nie mogli, i dziatwa i starsi, każden jednakowo ucieszon.
Nim kurz bitewny opaść jeszcze do końca nie zdołał, ni oddechu nie łapiąc, grupy swe prezentacyje poczęły przedstawiać. A pokazać to one potrafią… Jedni na miecze i włócznie się bili, inni swe umiejętności jazdy wierzchem pokazywali, a jeszcze inni bronią palną huku nadawali.
Gdy zmierzchać poczęło koncert wielki Festiwal zwieńczył. A na scenie muzyka skoczna i w ucho wpadająca, którą zespól Brathanki odgrywał.
Takiż, to był ten nasz pierwszy Festiwal, i ludzi była masa, i co zobaczyć było, a i zjeść i napić się każden mógł. Jam to wszystko widział i wam o tym pisze, a jak sami chcecie takie cuda przeżyć, to przybywajcie na Janowską Ziemię jak Bóg pozwoli za rok…